AB güç şirketlerine ek vergiler getirmeyi teklif edecek

Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, AB güç şirketlerinin çok yükselen gelirlerine ek vergiler getirmeyi teklif edeceğini bu sayede 140 milyar eurodan fazla bir meblağ toplanacağını tabir etti.

Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) düşük maaliyetli elektrik üreticilerine gelir tavanı uygulamak ve fosil yakıt şirketlerinin güç fiyatlarındaki artıştan ötürü elde ettiği kârı paylaşmasını sağlayacak bir düzenleme teklif edeceğini açıkladı.

Von der Leyen teklif edilen düzenleme ile üye ülkelerin güç krizi ile uğraşta kullanabileceği 140 milyar eurodan fazla bir meblağ toplanacağını söz etti.

TÜKETİCİNİN SIRTINDAN HARİKA KÂR ETMEK YANLIŞ

Avrupa Kurulu lideri Ursula von der Leyen bugün yaptığı açıklamada, “Sosyal piyasa ekonomimizde kârlar yeterli. Lakin bu vakitlerde savaştan yararlanarak ve tüketicilerin sırtından harika rekor karlar elde etmek yanlış.”

Leyen “Kârlar paylaşılmalı ve en çok gereksinimi olanlara kanalize edilmelidir. Teklifimiz üye devletlerin darbeyi direkt hafifletmesi için 140 milyar eurodan fazla gelir sağlayacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.