8. Balkan Panorama Sinema Şenliği başlıyor

8. Balkan Panorama Sinema Şenliği, 21 Mayıs’ta İzmir’de başlıyor. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği şenlik, Buca Belediyesi’nin mesken sahipliğinde yapılacak. Şenlik açılışına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mispah Demircan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Buca Belediyesi Lideri Erhan Kılıç, Macaristan ve Sırbistan Büyükelçileri, Şenlik Liderleri, 150’ye yakın yerli ve yabancı sinema sanatkarının katılması bekleniyor.

Şenlik kapsamında bir hafta boyunca 150’nin üzerinde sinema 250’den fazla seansta gösterilecek. Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi (Pembe Köşk), İzmir Kültürpark’ta (Lozan Kapısı) açık havada ve Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde ise üç sinema salonunda gösterimler, söyleşiler ve etkinlikler yapılacak. Ayrıyeten şenlik boyunca 9 Balkan ülkesinde yayın yapan 4 televizyon kanalı İzmir’den yayın yapacak.

.

HEYET ÜYELERİ MUHAKKAK OLDU

Beş farklı heyet, ulusal ve memleketler arası olmak üzere 11 başka kısımda Sarı Şemsiye mükafatını verecek. Bu yılki şenliğin Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı için direktör Özcan Alper, oyuncu Dolunay Soysert ve Sırp oyuncu Nataša Ninković heyet üyesi olarak seçildi. Milletlerarası Uzun Metraj Sinema Müsabakası için Karadağlı direktör Nikola Vukčević, Kuzey Makedonyalı oyuncu Meto Jovanovski ve Bosna Hersekli oyuncu Fedja Štukan heyet üyeliği yapacak. Ulusal ve memleketler arası müsabakada En Uygun Sinema, En Düzgün Direktör, En güzel Bayan Oyuncu ve En Düzgün Erkek Oyuncu için Sarı Şemsiye mükafatları verilecek.

Şenlik boyunca tüm gösterimler, söyleşiler ve etkinlikler halka açık ve fiyatsız yapılacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.