30 cinayetin faili 15 Hizbullah tetikçisi daha hür kaldı

Hizbullah terör örgütünün kelamda askeri kanat yapılanmasında tetikçilik yapan ve 30 vatandaşın infazından sorumlu tutularak ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılan ve bu cezaları Yargıtay tarafından onanarak katılaşan 15 tetikçinin daha tekrar yargılama ismi altında tahliye edildikleri ortaya çıktı.

Diyarbakır’da 30 vatandaşın öldürülmesinden sorumlu tutularak ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılan 15 Hizbullah tetikçisinin daha özgür kaldığı ortaya çıktı.

Kapatılan Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılanan tetikçiler Mahmut Kılıç, Hatip Aslan, Veysi Elbahadır, Burhan Kılıç, Mehmet Korhan Benlice, Abdullah Yalçın, Şahabettin Başaran, Tahir Dedeoğlu, Abdullah Kaya, İsmail Kınay, Şeyhmus Kınay, Mehmet Varol, Edip Balık, Mehmet Siraç Ulu ile Haydar Solmaz’ın da hür kaldıkları öğrenildi.

CMK’DA TEKRAR YARGILAMANIN KRİTERİ BELLİ

Hükümlü sanıklar, yargılandıkları mahkemelere başvurarak, DGM’lerde askeri yargıç bulundurulduğu için adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini, gözaltında azap ve makûs muamele gördüklerini, yargılamanın makul müddet içinde sonuçlandırılmaması nedeniyle tekrar yargılanma talebinde bulundular.

Haklarında Yargıtay tarafından mutlaklaşmış mahkûmiyet kararı bulunması ve “Yargılamanın temeline tesir edecek seviyede somut yeni bir kanıt ortaya çıkmadığı surece yargılamanın yenilenmesi yapılamaz” diye CMK kararı bulunmasına karşın dilekçeleri sürece alınan Hizbullahçıların adil yargılanmadıkları ve davalarının makul müddet zarfında sonuçlandırılmadığı gerekçesiyle infazın durdurularak tahliyelerine karar verildiği öğrenildi.

 30 KİŞİYİ TEK KURŞUNLA İNFAZ ETMİŞLER

Sanıkların Diyarbakır’da Mehmet Nuri Demiralp, Mehmet Emin Güçlü, Mehmet Varlıklı, Necati Çiçek, Mehmet Mürsel Polat, Mehmet Parıltı Sapmaz, Hasan Bayantemur, Mehmet Taş, Ramazan Demir, Haydar Aslan, Halil İbrahim Gülen, Sertip Bilek, Yılmaz Keser, Adem Keser, Mehmet Ali Yanlışsız, Faik Baran, Suat Erciyes, Sami Esmer, Musa Ak, Aziz Börü, Talip Şahin, Abdulvahap Pala, Hatip Pirizade, Yasin Özalp, Hasan Bozan, Musa Bakışkan, Yılmaz Gökçe, Aziz Başak, Nurettin Güneş ve Muzaffer Tekin’i tek kurşunla infaz ettikleri belirlendi.

 SATIRLI VE SİLAHLI HÜCUMDA 34 KİŞİ DE YARALANDI

15 tetikçinin silahlı ve satırlı taarruzlarında ise Ramazan Şoför, Mehmet Sevimli Canan, Şahabettin Bozbağ, Eşref Buluttekin, Hasip Dağdeviren, Yavuz Canözü, Yılmaz Burçak, Gurbet Vural, Cumali Alp, Piroz Hoş, Hasret Albay, Kutbettin Önlü, Muhlis Işıktaş, Nuri Duruk, Nuri Akın, Yılmaz Korkmaz, Doğan Beysanoğlu, Mahmut Abdulsametoğlu, İbrahim Aydoğan, Mahsum Alka, Yıldırım Ejder, Abdulmenab Baday, Mehmet Ali Çelik, Yalçın Kahraman, Ali Şahin, Burhan Karadeniz, Mevlüt Ünlü, Tanju Şimşek, Naciye Keser, Hamzaya Karabulut, Dilber Karadeniz, Hüseyin Demir, İsmail Sarıaslan ve Behzat Sular’ın yaralı kurtulduğu, Kadri Dağhan’a ilişkin arabaya bomba konulması hareketlerinden sorumlu tutularak haklarındaki ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezalarının Yargıtay tarafından onanıp mutlaklaştığı bildirildi.

 İKİSİ SORGU-İNFAZ EKİBİNDEYDİ

Serbest bırakılanlardan Mehmet Varol ile Şeyhmus Kınay, terör örgütünün sorgu-infaz ünitesinde yer alıyordu. Bu iki isim devlet yanlısı oldukları yahut MİT elemanı olduklarından şüphelendikleri kendi üyelerini Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Pempeviran mezrasında yeraltındaki bir sığınakta günlerce azaplı sorgudan geçirmiş, akabinde kimilerini boğarak, kimileri da tek kurşunla infaz ettikten sonra bir dere yatağına toplu olarak gömmüştü.

Kınay ve Varol’un yer göstermesi sonucu elleri geriden zincirlenerek başlarına tek kurşun sıkılmış 7 kişinin cesetleri bu fotoğraflarda görülen noktada, hafriyat çalışmaları sonucu toplu olarak bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.